Експлуатація систем аспірації на заводах силікатної цегли

Аспіраційна система складається з наступних основних вузлів:
-
Укриття місця пилоутворення
-
Мережі повітроводів
-
Пилоуловлювач
-
Вентилятора.
При експлуатації аспіраційних укриттів необхідно особливу увагу приділяти стану еластичних ущільнень, встановлених «накладку» у місці сполучення стін укриття з конвеєрною стрічкою. Кріплення їх до стін укриття здійснюють за допомогою заклепок або болтами. Конструкція укриття повинна бути легкорозбірною, щоб не створювати незручностей під час проведення ремонтних робіт.
У системі повітроводів необхідно забезпечити герметичність між окремими елементами мережі, щоб знизити обсяги непродуктивних підсмоктування, які можуть досягати великої величини. Діаметр повітроводів вибирається з умови забезпечення швидкості руху повітря, що аспірується, не менше 15м/сек. У системах аспірації паропилових переділів довжина повітроводів і кількість поворотів до пиловловлювача повинні бути мінімальними.
Для запобігання заростанню вхідного повітроводу слід передбачати наступні заходи:
-
Підігрів стінки повітроводу на 5 ... 10 ° С вище точки роси повітря, що аспірується. Найбільш ефективним є підігрів гнучкими нагрівальними стрічками типу ЕНГЛ-180. Повітроводи, що обігріваються, обов'язково теплоізолюються.
-
За відсутності обігріву необхідно проводити очищення повітроводу (вручну або за допомогою механічних засобів) у міру його заростання.
-
У місцях найбільш сильного заростання – у місці повороту – слід встановлювати лючки для прочищення.
Обслуговування пиловловлювачів включає в себе:
-
Налагодження установок на оптимальні режими роботи та систематичний контроль за їх роботою.
-
Веде журнал обліку показників роботи апарату.
-
Ремонт пиловловлювачів
-
Періодичне випробування апаратів та заповнення їх технічного паспорта.
Найбільш поширеними пиловловлювачами, які використовуються на підприємствах з виробництва силікатної цегли, є циклони різних типів: ЦН-11, ЦН-15, ЦН-15у, ЦН-24, СЦН-40, СДК-ЦН-33, СК-ЦН-34. Рідше використовують циклони СІВТ. Циклони ЦН-11, ЦН-15, ЦН-15у, ЦН-24, СЦН-40 можуть групувати батареї по 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12 і 14 пиловловлювачів. Збір пилу відбувається в пірамідальний пилозбірний бункер. Для одиночного використання циклонів, а також для груп які складаються з 2 або 4-х пиловловлювачів можливо використовувати циліндричний пилозбірний бункер. Вихід повітря з циклонів здійснюється за допомогою збору його загальним колектором через «равлики» або загальним повітрозбірником.
Фільтри з корпусами прямокутного перерізу представлені величезною кількістю різноманітних конструкцій (ФРКІ, ФРКДІ, ФРО та ін.). Доцільно використовувати для очищення великих обсягів аспіраційних газів (понад 15тис. м3/год).
Фільтр-циклони поєднують у собі два щаблі очищення пилоповітряних потоків. 1-й ступінь уловлювання пилу за принципом циклону, 2-й - осадження пилу на фільтрувальних рукавах. Використовуються для очищення аспіраційного повітря з продуктивністю до 30тис. м3/година.
Локальні точкові фільтри встановлюються у місцях пересипання сировини (горизонтальне виконання точкового фільтра), на ковшових елеваторах (вертикальне виконання точкового фільтра). Поєднують у собі конструктивно частини укриття обладнання та аспіраційної установки. Відрізняються низьким енергоспоживанням та компактністю.
Уловлювач пилу, що налипає (рис. 1) виконаний у вигляді циклону, що має у внутрішній порожнині підвішену по периметру ланцюгову гірлянду, яка через штоки з амортизаторами з'єднана з вібратором.
Рис. 1. Уловлювач пилів, що налипають - циклон БТІСМ
1 – вібратор; 2 – опорна плита; 3 – вихлопна труба; 4 – шток; 5 – амортизатор; 6 - підвісне кільце;
7 – корпус циклону; 8 – ланцюгова гірлянда; 9 – бункер; 10 - клапан мигалка.
Введення ланцюгової гірлянди всередину корпусу дозволяє збільшити площу осадової поверхні для пилу, що налипає, приблизно в 3 рази в порівнянні зі звичайним циклоном, а також забезпечує якісну регенерацію самих ланцюгів. Ступінь очищення апарату сильно залежить від температури, вологості повітря, що аспірується, і повітря в приміщенні. При конденсації вологи у корпусі циклону ступінь очищення значно (до 93...95%) збільшується.
Для зниження підсмоктування через пилозбірний бункер необхідно особливу увагу приділяти герметичності пиловипускних пристроїв (здвоєних клапанів-мигалок).
Так як силікатний пил паропилових переділів має в'яжучі властивості, то ефективна робота пиловловлювача повністю залежить від безперебійної роботи системи регенерації, яка повинна працювати в автоматичному режимі: включення та вимкнення вібратора проводиться на 9…15сек. через 20...25хв. безперервної роботи циклону. Такий режим регенерації забезпечує якісне очищення внутрішньої порожнини апарату і самих ланцюгів від силікатного пилу, що ще не встиг схопитися.
Основним параметром, що впливає на ступінь очищення газу, є швидкість повітряного потоку всередині циклону, отже, гідравлічний опір. Найбільш просто здійснювати контроль за роботою пиловловлювача (шляхом вимірювання гідравлічного опору) за допомогою U-подібного манометра, який виконується зі скляних трубок діаметром 8...10мм з нанесеною шкалою на підкладці. Довжина його – близько 500мм. На вхідному та вихідному патрубку циклону вварюються штуцери, на які одягаються гумові шланги діаметром 8…10мм, з'єднані з манометром. Значне збільшення гідравлічного опору (понад 200мм вод. ст.) свідчить про заростання корпусу та неефективну роботу системи регенерації.
Обслуговування АС паропилових переділів здійснюється у такому порядку:
-
Оглянути вхідний повітропровід, при необхідності розібрати та прочистити – не менше 1 разу на місяць.
-
При знятому вхідному повітроводі очистити вхідний патрубок циклону (за наявності обігріву повітропровід і вхідний патрубок не заростають).
-
Переконатися у надійності кріплення вібратора на плиті та у справності стійок вібратора. При вібрації можливе мимовільне відгвинчування гайок, тому всі кріплення необхідно шплінтувати.
-
Переконавшись у надійності кріплення, вібратор включають на кілька секунд і через вхідний патрубок оглядають ланцюги. Вони повинні вібрувати з амплітудою, достатньою для скидання уловленого пилу.
Перед пуском системи необхідно переконатись у наступному:
-
Клапани-мигалки відрегульовані (шляхом переміщення вантажу) на скидання 1…2кг уловленого пилу.
-
Прибрано сторонні предмети із системи, всі люки закриті, система регенерації працює.
У період експлуатації необхідно:
-
Не допускати несправності автоматики керування системою регенерації, що призводить до цементації уловленого пилу в корпусі і, отже, виведення циклону з ладу.
-
Раз на квартал необхідно відключати циклон, знімати його верхню кришку та оглядати внутрішню порожнину корпусу. При необхідності прочищати.
З метою економії електроенергії пуск та вимикання вентилятора має бути погоджено з роботою знепилюваного обладнання.